Oslavy Dne dětí
Již od rána jsme se připravovali na oslavy Dne dětí. Dopoledne jsme všichni společně zdobili zahradu, chystali posezení pro rodiče a hlavně jsme se moc těšili, jak si to všechno a všichni užijeme.
A těšili jsme se právem, děti si zatančily a zasoutěžily s veverkou Terkou a myškou Klárkou. A protože pohybu není nikdy dost, mohly se děti také projet na elektrických autíčkách a zaskákat si na trampolíně. Další program jsme již nezvládli, protože nás zklamalo počasí a začalo pršet. Snad nás příští rok sluníčko více potěší. Poděkování však patří Sdružení rodičů při MŠ, spolku za finanční, ale i organizační výpomoc.

mdd2mdd3mdd4mdd1

Cesta do minulosti Země
Součástí týdenních oslav Dne dětí se stal mimo jiné také výlet do Dinoparku u Karviné.
Tuto nadstandartní aktivitu jsme si mohli dovolit díky finančnímu příspěvku obchodní firmy Veolia Energie ČR, a.s. a částečně byl také hrazen ze Sdružení rodičů při MŠ E. Rošického, spolku.
Tuto výpravu za poznáním jsme uskutečnili 31. 5. 2016 se 75 dětmi mateřské školy. Při prohlídce Dinoparku se děti seznámily se statickými, tak i robotickými ozvučenými modely zvířat. Velice pozorně shlédly i filmové představení „Příběh mláďat" v 3D kině. Neméně zajímavé a hlavně napínavé bylo vyřešit a zvládnout dinosauří bludiště. Na závěr se děti prakticky seznámily s paleontologickým hřištěm. Touto výpravou jsme se dětem snažili zprostředkovat nejen nevšední zážitek, ale také zábavu a poznání.

dino1

Ve středu 25. 5. se předškoláci velice podivili, když k nim na besedu přijela paní spisovatelka Lenka Rožnovská. Povídala si s dětmi nejen o své práci, ale také jim ukázala své knihy. Z jedné z nich jim přečetla pohádku, při které ji děti pomáhaly znázorňovat zvířátka pohybem a také hlasem.
Také pro ně měla připravené překvapení – děti hledaly ukryté zprávy. Po nalezení všech zpráv jim četla otázky. Děti měly poznat zvířátka na krásných obrázcích, zodpovídaly otázky a také se dozvěděly mnoho zajímavého o zvířatech z Afriky.
Paní spisovatelka dětem popřála dobrý vstup do 1. třídy základní školy a ať se jim dobře čtou pohádkové knihy.
Pokud máte zájem o pěknou knihu, podívejte se na internetové stránky:
www.lenkaroznovska.cz

Knihovna na Vietnamské ulici
V pátek 15. 4. jsme s předškoláky navštívili knihovnu na Vietnamské ulici, kde nám paní knihovnice zahrály pohádku „O draku Ajdarovi". Dětem se pohádka moc líbila a potom si mohly prohlédnout různé knihy, které je zaujaly – pohádky, komiksy, knihy o světě techniky, vesmíru a další.

 

Den Země na Hlavní třídě
V úterý 19. 4. jsme se se všemi dětmi vydali na Hlavní třídu, kde probíhala akce ke Dni Země. Děti si vyrobily různé drobnosti – sluníčko a mráček na špejli nebo netopýry. Viděli jsme mnoho pokusů, psy, kteří rádi sportují v překážkové dráze, sovy a dravce a hráli jsme spoustu zajímavých her.

DZ1

 

 

 

 

 

 

Návštěva ZOO s programem
Do naší ostravské ZOO jsme se vydali s předškoláky a staršími dětmi ve čtvrtek 28. 4. v rámci akcí ke Dni Země. Zatímco si starší děti prohlížely zvířata v ZOO, předškoláky čekal program ve výukovém centru. Děti se nejenom dozvěděly mnoho zajímavostí o zvířatech, ale také si mohly sáhnout a prohlédnout si agamu, hada, lebky medvěda, tygra, kožešinu z rysa, lišky a další zajímavé preparáty – zuby, kly, parohy, rohy. Dětem se vše moc líbilo a po programu jsme se ještě šli podívat na živá zvířátka.

ZOO1

 

 

ZOO2

 

 

 

 

 

 

 

 

Výlet k polaneckým rybníkům
V pondělí 16. 5. nás čekala poslední akce ke Dni Země. Byla sice veliká zima, ale děti se těšily a měly nač. Průvodci nás seznamovali s různými rostlinami – svízel přítula, hluchavka, kotvice plovoucí a také s živočichy u rybníků – labuť, lyska černá a mnoho dalších. Šli jsme celkem potichu,
a proto jsme zaslechli zpívat i rákosníčka.

VP7

V pátek 8. 4. jsme se s předškoláky zúčastnili akce v DDM na Polské ulici „Malí šikulové". Děti si pod vedením instruktorů zasportovaly na překážkové dráze, zazpívaly společně písničku „Bubáci a strašidla", vlastnoručně si ozdobily placku na připnutí a vyrobily ptáčka na špejli.
Na závěr jsme si mohli prohlédnout zvířátka, která zde chovají – třítýdenní osmáky degu, činčilu, králíčky, chameleona a různé papoušky – korelu, agapornis, andulky.
Dětem se akce velice líbila, odcházely nadšeny a nesly si domů nejen výrobky, ale také diplom.

DDM1DDM3

Ve středu, 6. dubna, se děti v kroužku „Předškoláček" zúčastnily velmi zajímavé besedy.
Navštívila nás zubní lékařka, paní MUDr. Kalousková, která dětem na maketě ukázala správnou techniku čištění zubů a řekla mnoho zajímavostí a novinek týkajících se ústní hygieny.
Děti si kromě nových poznatků odnesly i letáčky s informacemi a nové zubní kartáčky.

Zuby

 

První z mnoha akcí pořádaných ke Dni Země jsme zorganizovali ve čtvrtek 31. 3. na naší školní zahradě. Pracovník stanice na ochranu živočichů v Bartošovicích Ing. Závalský nám na školní zahradě instaloval nový ježkovník. Děti se seznámily s materiálem na jeho výrobu, pomohly s ustavením a teď už můžeme čekat jen na ježky.

Poté děti pod odborným dohledem Ing. Závalského pomohly sestavit také sýkorník. Touto zdařilou akcí jsme společně přispěli k ochraně přírody v našem okolí.

J11J12

Dne 30. 3. 2016 navštívilo 50 dětí naší mateřské školy novinku v planetáriu - Experimentárium , kde si vyzkoušely interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů a jevů. Velice zajímavá a poučná byla i komentovaná prohlídka hvězdné oblohy.

Na závěr děti shlédly projekci příběhu „Čokoládová planeta", kdy dvě mimozemské děti v daleké galaxii dostaly chuť na čokoládu. Rozhodly se proto, že se podívají do vesmíru, jestli tam někde není planeta složená z čokolády. Docestují až do naší Mléčné dráhy a poznávají planety naší Sluneční soustavy. Akce se uskutečnila v rámci aktivit k oslavám Dne Země pořádaných Stanicí mladých přírodovědců v Porubě.

obrázek1obrázek2obrázek

Už podruhé v letošním školním roce jsme zavítali do místní knihovny ve Svinově. Paní knihovnice děti seznámila k čemu knihovna slouží a jak se v ní mají chovat. Poprvé malé posluchače seznámila s významným hudebním skladatelem W.A.Mozartem. Pustila jim krátký úryvek z Tureckého pochodu, který malé posluchače okouzlil. Seznámili se také s různými hudebními nástroji.
Podruhé objevovali tajemství psacího stolu. Krátkým příběhem byly děti seznámeny s různými psacími potřebami i starým psacím strojem, který mohly vyzkoušet.
Už se s dětmi těšíme na další návštěvu.

DSCN0309DSCN0311

V úterý 22.3. se nejstarší děti z naší mateřské školy zúčastnily velmi pěkné akce, pořádané školní družinou naší ZŠ - "Pálení Moreny". Tradiční zvyk některé naše děti viděly poprvé a velmi je zaujal. Přinesli si i vlastnoručně vyrobené malé Moreny, které pod dohledem svinovských hasičů samy hodily do potoka Porubky.

M1M2M3M4M5

Příprava na velikonoce

Ve středu 16. 3. 2016 se konaly na všech třídách naší mateřské školy odpolední velikonoční dílničky. Ve třídě „Sluníčko" rodiče s dětmi vyráběli zajíčky a kuřátka z vlnité lepenky. U „Medvídků" si děti s rodiči tvořili velikonoční košíček, do kterého si posadili i misku se zasazenou trávou. Ubrouskovou technikou si děti ve třídě „Motýlek" mohly vyrobit jarní obrázek nebo slepičku s kuřátky z barevného papíru. Velikonoční dekorace se všem opravdu povedly a budou určitě zdobit nejeden velikonoční stůl.

velikonoce